نکات مربوط به ایمنی آتش

امیر محمدی
210 بازدید
15 لایک
7/8/2018 5:09:22 PM
نکات مربوط به ایمنی آتش

در اینجا ۱۰ نکته اساسی شرح داده می‌شود که شما می‌توانید با توجه به آنها منزل یا شرکت تجاری خود را از شر خسارت‌های ناشی از آتش سوزی‌های غیرمترقبه مصون دارید

روش های جلوگیری از حریق

مثل مشهوری است که می‌گوید «آتش خدمتکار خوبی است اما ارباب خوبی نیست.» بسیاری از اوقات ما وقتی متوجه آتش می‌شویم که آن به طور کامل گسترش یافته است.

با این‌حال می‌توان با اقدامات مقتضی جلوی چنین فاجعه‌هایی را گرفت.
در اینجا ۱۰ نکته اساسی شرح داده می‌شود که شما می‌توانید با توجه به آنها منزل یا شرکت تجاری خود را از شر خسارت‌های ناشی از آتش سوزی‌های غیرمترقبه مصون دارید.

   1. نصب آشکار سازهای دود، هر جا دود باشد آتش نیز آنجاست. این گفته از نظر محتوی صحیح است آشکارسازهای دود مخصوصاً طوری طراحی شده‌اند تا هنگام وقوع آتش‌سوزی احتمالی شما را آگاه سازند. اینها را می‌توان در هر اتاقی از منزل یا محل تجاری نصب نمود. دستورالعمل‌هایی که از طرف تولیدکنندگان این دستگاه‌ها منتشر می‌شود را باید با دقت دنبال نمود. بایستی دو هفته یکبار صحت دستگاه‌ها بررسی شود باطری‌ها را نیز هر دوسال یکبار باید تعویض نمود. هیچگاه از باطری‌ها در منزل یا محل کار برای منظورهای دیگر استفاده نکنید.
   2. بخاری‌ها را با فاصله کافی بچینید. در اکثر خانه‌ها بخاری‌های قابل جابجائی هستند و باید آنها را از مواد قابل اشتعال مانند کاغذ، متکا، پرده و مایعات قابل احتراق دور نگه داشت. هنگامی‌که از یک اتاق استفاده نمی‌کنید بخاری آنرا نیز خاموش نمائید.
   3. کبریت‌ها را در محل امنی نگه دارید باید از فن‌آوری ممنون باشیم که با توجه به تجهیزات فندکی اجاق گازها و بخاری‌های معمولی دیگر نیاز به وجود کبریت نیست. با این حال به دلایل مختلف هنوز در خانه‌ها کبریت نگه‌داری می‌شود. باید کبریت را از دسترس کودکان دور نگه اشت بعلاوه ضرورت دارد کودکان خود را با خطرات ناشی از بازی با کبریت آگاه سازیم.
 4.   کمک‌های اولیه در مورد سوختگی اینکه هرکسی باید بداند در برخورد با سوختگی‌ها چه کاری باید ٰانجام دهید بسیار مهم است. وقتی کسی بطور تصادفی دچار سوختگی می‌شود ضرورت دارد محل سوختگی به مدت ۱۵ دقیقه با جریان آب سرد، خنک گردد. این امر به تسکین درد کمک می‌کند. اگر محل سوختگی تاول زده باشد سریعاً باید به پزشک مراجعه کنید.
5.    فرار از یک اتاق پر دود: هنگام تلاش برای فرار از یک اتاق پردود سعی کنید راه‌های اضطراری را پیدا کنید. در فرآیند فرار باید مراقب باشید به دیگران برخورد نکرده و از حرکت باز نمانید. اگر بصورت چهاردست و پا روی زمین حرکت کنید هوای تازه را می‌ـوانید چند اینچ بالاتر از کف اتاق پیدا نمائید.
6.    قبلاً راه‌های خروج را بررسی کنید هنگامی‌که آتش شعله‌ور گردد اولین کار فرار از محل مورد با حداکثر سرعت است حداقل دو راه مسیر برای خروج از خانه تعبیه کنید. هیچگاه به آسانسورها به عنوان ابزارهای نجات سریع خود نگاه نگنید محلی را در بیرون خانه مشخص کنید تا هنگام آتش‌سوزی همه اعضای خانه در آنجا جمع شوند.
7.    آشپزخانه‌ها ، را تمیز نگاه دارید. برای هر منزل آشپزخانه می‌تواند منبع اصلی آتش باشد. این مکان‌ها را از وجود مواد قابل اشتعال پاک نمائید. برای اینکه کودکان نتوانند قوری‌های داغ روی خود واژگون کنند. دسته آنها را روی خود اجاق گاز قرار دهید.
8.    استفاده ایمن از برق، آتش‌سوزی حاصل از برق به سختی می‌توان مهار کرد. هنگامی‌که از پریز استفاده نمی‌کنید دو شاخه مربوط را نیز در بیاورید. اگر بوی سوختگی لاستیک به مشامتان خورد دستگاه را خاموش و تمام سیم‌ها را از برق جدا نمائید.
9.    آتش‌سوزی لباس، اگر لباستان آتش گرفت بجای دویدن روی زمین افتاده و غلت بزنید. این امر شدت شعله‌ها را کم می‌سازد.
10.    ایمنی شمع‌ها: شمع‌ها اغلب به عنوان ابزارهای تزئینی در منزل استفاده می‌شود. در نتیجه روزبروز گزارشات مربوط به آتش‌سوزی حاصل از شمع بیشتر به گوش می‌رسد. هیچگاه یک شمع را روشن کرده و آنرا سرخود رها نسازید. بعلاوه هنگامی‌که شمع می‌سوزد به خواب نروید.

 

 

منبع : bamna

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


facebook facebook facebook

دیدگاه شما


در صورت تمایل، دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما درمیان بگذارید.
راهی نو برای یک انتخاب هوشمندانه
66757072-3 - 021
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی هایپر آلارم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت حافظان ایمن میهن می‌باشد.
Copyright 2009 - 2018 Hyperalarm.com
Top